Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники ВС долучилися до обговорення звіту, присвяченого аналізу ефективності роботи ключових інститутів України в умовах війни

28 квітня 2025, 17:07

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, заступник керівника департаменту аналітичної та правової роботи ВС Геннадій Зеленов і начальник відділу міжнародного співробітництва ВС Ліна Губар взяли участь в обговоренні результатів звіту «Огляд демократичних інститутів України під час війни: судова система (2024)», під час якого було презентовано ключові результати оцінювання функціонування судової системи у 2024 році.

Говорячи про систему адміністративних судів у межах обговорення розділу звіту «Судова влада», Михайло Смокович зазначив, що попри повномасштабне вторгнення рф в Україну на сьогодні не функціонує лише Херсонський окружний адміністративний суд. Водночас усі інші суди адміністративної юрисдикції продовжують виконувати свій конституційний обов’язок із забезпечення права на судовий захист кожної особи в Україні, незважаючи на численні виклики та проблеми, детально відображені у представленому звіті. Він також висловив вдячність авторам звіту за змістовність і всебічне висвітлення питань щодо кадрового забезпечення, функціонування апарату та оплати праці працівників суду.

Очільник КАС ВС акцентував на питанні навантаження на адміністративні суди. Він поінформував, що у 2024 році КАС ВС опрацював понад 52 тис. справ і матеріалів. Для порівняння: Федеральний адміністративний суд Німеччини, маючи 56 суддів, розглядає близько 1800 справ на рік. Це яскраво демонструє інтенсивність роботи адміністративних судів в Україні. Водночас спікер відзначив активну участь суддів у різноманітних заходах, зокрема в офіційних переговорних процесах щодо вступу України до Європейського Союзу, наголосивши на важливості цієї співпраці.

Розмірковуючи про вдосконалення процесуального законодавства, Михайло Смокович висловив думку про необхідність приділення цьому питанню належної уваги у звіті. Він вказав на наявність проблемних аспектів, особливо щодо інституту зразкової справи, зауваживши про потребу в оновленні та вдосконаленні механізмів їх розгляду.

Щодо цифровізації судочинства голова КАС ВС констатував недостатність фінансування для повноцінного забезпечення судів необхідними ресурсами. За словами доповідача, у деяких районах навіть немає належного інтернет-покриття.

Проблемним також залишається питання щодо виконання судових рішень в адміністративних справах, що зумовлено переважно відсутністю коштів. Спікер розповів, що виникають ситуації, коли в структурних підрозділах Пенсійного фонду України на обласному рівні відсутні керівники через невиконання судових рішень щодо встановлення звітності. На думку голови КАС ВС, санкції щодо таких керівників є дещо несправедливими, оскільки вони не виконують рішення через брак фінансування. Це питання також потребує опрацювання. «Безумовно, увага держави до виконання судових рішень є позитивним сигналом, але необхідно також створити належні умови для тих, хто ці рішення виконує», – наголосив спікер.

Насамкінець Михайло Смокович звернув увагу на критичний дефіцит суддівських кадрів, який залишається однією з найгостріших проблем. Водночас він позитивно відзначив практику призначення Президентом України суддів на посади, що сприяє відновленню суддівського корпусу.

Захід організувала Міжнародна неурядова організація Democracy Reporting International в межах проєкту «Демократична інтеграція, стійкість та залучення» (Ukraine-DARE), який DRI втілює спільно з партнерами Коаліцією «Реанімаційний пакет реформ» та Центром політико-правових реформ за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

Довідково. DRI — міжнародна неурядова організація, що працює над зміцненням демократії через неупереджений аналіз та експертизу, співпрацюючи з громадянським суспільством, урядом, експертами і місцевою владою.

З 2022 року DRI разом з партнерами здійснює оцінювання функціонування демократичних інституцій України під час війни. Експерти підготували річний звіт за 2024 рік, що охоплює аналіз ефективності функціонування ключових інститутів, судової влади, виборчого законодавства та дотримання прав людини під час війни.

Верховний Суд