Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ВС має чітке бачення про необхідність розвитку медіації в контексті забезпечення доступу до правосуддя, підвищення інвестиційної привабливості України і зняття соціальної напруги в суспільстві. Про це сказала суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Олена Білоконь, виступаючи в онлайн-форматі на ІХ Міжнародному форумі «Медіація і право».
Для судової системи застосування процедури медіації має очевидні переваги: медіація може сприяти зменшенню навантаження на судову систему, позбавляючи її низки справ, пов’язаних як зі спором, так і з примусовим виконанням судового рішення. Водночас судді цінують те, що учасники конфлікту можуть використати властивий медіації гуманістичний підхід у вирішенні спорів та зробити свій внесок у розбудову замиреного суспільства.
ВС своєю діяльністю подає важливі сигнали підтримки розвитку примирних процедур.
Зокрема, у 2023–2024 роках відбувся цикл заходів, присвячених медіації, за участю суддів ВС або на базі Суду. Так, 16 листопада 2023 року (друга річниця з дня прийняття Закону України «Про медіацію») ВС провів круглий стіл «Судова влада та медіація: точки перетину». Протягом 2024–2025 років судді ВС брали участь у національних і міжнародних міжпрофесійних конференціях щодо врегулювання спорів.
Мета таких зустрічей – зміцнити інституційні та професійні зв’язки між медіаторами й суддями, адвокатами та правниками-спеціалістами, в тому числі з тими, що опікуються питаннями щодо вирішення сімейних конфліктів. Адже судові процедури не завжди враховують особливі ознаки сімейних спорів, а діти почуваються в ній некомфортно навіть з урахуванням впровадження концепції дружнього до дітей правосуддя. Тож медіація може сприяти вирішенню таких спорів з урахуванням балансу інтересів усіх учасників сімейного конфлікту.
Тому ВС просуває медіацію, зокрема, і в межах навчання суддів, які спеціалізуються на розгляді сімейних справ. Ця ініціатива реалізується в межах підписаного між ВС та Представництвом ЮНІСЕФ в Україні Меморандуму про взаєморозуміння, який передбачає співробітництво у сфері розроблення ефективних механізмів запровадження та популяризації медіації як альтернативного способу вирішення сімейних спорів, з метою ухвалення мирних і справедливих рішень у найкращих інтересах дітей.
Як зазначила спікерка, ВС намагається реалізовувати потенціал медіації під час здійснення правосуддя, оскільки згідно з положеннями Закону України «Про медіацію» медіація може бути проведена до звернення до суду, або під час судового провадження, або під час виконання рішення суду.
Зміни до процесуальних кодексів, ухвалені законодавцем одночасно з ухваленням Закону України «Про медіацію», спонукають суддів інформувати сторони про можливість звернення до процедури медіації для вирішення конфлікту (спору). Ці положення кореспондуються зі змагальністю процесу та обов’язком судді сприяти врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами, зберігаючи об’єктивність і неупередженість. Водночас людина не втрачає можливості скористатися системою судочинства, якщо завдяки примирним процедурам не досягнуто бажаної мети. На сьогодні є досвід зупинення ВС судового провадження на час проведення медіації (ухвала ВС від 16 листопада 2023 року у справі № 910/18802/21).
В контексті ефективності впровадження у правову культуру примирних процедур важливими є зміни до судової статистики, які з 2025 року відображатимуть кількість медіацій, примирень і процедур врегулювання спору за участю судді.
Представники судової системи навчаються медіації з метою розуміння суті цієї примирної процедури та використання кращих практик медіації у процесі врегулювання спору за участю судді. Тому нині триває опитування для з’ясування кількості суддів і працівників суду, які пройшли підготовку медіатора.
Роль судів у популяризації медіації є значною. Уже більше як рік на вебпорталі судової влади України інтегровано спеціальний розділ для громадян з питань медіації. На сьогодні в будь-якому суді України, на сайті та з друкованих матеріалів громадяни України мають можливість отримати інформацію про медіацію, її співвідношення із судовим розглядом та варіанти пошуку медіаторів.
Реалізуючи міжнародне співробітництво в галузі медіації, ВС нещодавно підписав Партнерську угоду з GEMME (Groupement Européen des Magistrats pour la Médiation – Європейського об’єднання суддів із медіації) для підтримки європейських стандартів розвитку медіації в українських судах, що є важливим кроком у контексті інтеграції України до ЄС.
Форум організований Українською академією медіації в межах проєкту «CONSENT: підвищення в Україні ролі альтернативного способу вирішення спорів з фокусом на медіацію» у співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice», що реалізуються за фінансової підтримки Європейського Союзу.